O kampanii

Celem kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!” jest popularyzowanie spożycia krajowych warzyw i owoców wśród Polaków – szczególnie dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej. Odpowiednia ilość posiłków z kolorowymi „supermocami” jest kluczem do utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia. Dieta bogata w warzywa i owoce pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, rozwój psychospołeczny oraz wyniki w nauce dzieci i młodzieży.

Dlatego budujemy świadomość o tym jak prawidłowo wprowadzać do diety polskie warzywa i owoce oraz dostarczamy inspiracji do wspólnego przygotowywania posiłków na ich bazie.

Z krajowych i światowych badań wynika, że:

  • problem nadmiernej masy ciała występuje już u najmłodszych. Liczba otyłych dzieci (powyżej 5. roku życia) i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 r., a dodatkowe 213 milionów miało nadwagę. WHO wskazuje, że jeśli obecne trendy się utrzymają, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5. roku życia z nadmierną masą ciała
  • niewielki odsetek rodziców dzieci w wieku 6-15 lat (ok. 7%) deklaruje, że spożywają one zalecaną przez WHO dawkę 5 porcji warzyw i owoców dziennie
  • rodzicom brakuje wiedzy na temat prawidłowego żywienia dzieci – zaledwie dla 15% badanych czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na zdrowy styl życia, jest spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie – wynika z badania Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Dlatego poprzez kampanię chcemy:

  • przekonać rodziców, że kontrolowanie tego co, jak i kiedy spożywa dziecko to troska i dbałość o jego zdrowie i samopoczucie. Racjonalne odżywianie, bazujące na pełnowartościowych produktach, bogatych w witaminy i składniki odżywcze, w tym na 5 porcjach warzyw i owoców dziennie, wpływa na poprawę jakości życia dzieci na każdej płaszczyźnie oraz kształtuje właściwe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat
  • pokazać dzieciom, że owoce i warzywa są nie tylko zdrowe, smaczne i kolorowe, mają ciekawy kształt, ale przede wszystkim posiadają wyjątkowe „supermoce”
  • zachęcić do wspólnego przygotowywania i spożywania zbilansowanych posiłków z polskich owoców i warzyw. Rytuały te pozwalają nauczyć dzieci kultury jedzenia, w której dominuje świadomość odpowiadania na potrzeby fizjologiczne organizmu, wybierania tylko wartościowych produktów i nieprzejadania się
  • utrwalać wiedzę, że warzywa i owoce, będące cennym nośnikiem witamin i składników mineralnych, zgodnie z zaleceniami WHO i najnowszą Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla dzieci i młodzieży (w wieku 4-18 lat), powinny stanowić podstawę diety każdego malucha
  • zachęcić kadrę szkolną i przedszkolną do podejmowania tematu polskich warzyw i owoców w trakcie nauki i zabawy dzieci w szkole i przedszkolu.

POŁOWA SUKCESU znajduje się na talerzu! Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyjmowanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie, co oznacza 5 porcji na dobę. Według Instytutu Żywności i Żywienia produkty te powinny stanowić minimum połowę każdego z zalecanych pięciu posiłków w ciągu dnia.

Podczas kampanii inspirujemy dzieci, ich rodziców i nauczycieli do nauki gotowania, wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków na bazie polskich warzyw i owoców. Istotnym wsparciem w naszych działaniach są eksperci kampanii, którzy dzielą się wiedzą oraz wskazują konkretne rozwiązania, jak zdobyte umiejętności wykorzystać w codziennym życiu.

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.