Strączkowe

Groch

SPRAWDŹ KOLOR

supermoce: białko, błonnik pokarmowy witaminy z grupy B, witamina A i K

Nasiona grochu w największej ilości zawierają białko, które stanowi do 34% jego składu. Podobnie jak inne strączkowe – bogaty jest w błonnik pokarmowy, zwany inaczej włóknem pokarmowym, dzięki czemu wykazuje działanie regulujące pracę jelit, obniżające poziom cholesterolu (LDL) i stężenie cukru we krwi. Poza tym zawiera witaminy z grupy B, które chronią układ nerwowy i pomagają zapobiegać stanom lękowym i depresji oraz łagodzą skutki stresu. Ma też sporo antynowotworowych przeciwutleniaczy.

Ciecierzyca

SPRAWDŹ KOLOR

supermoce: wit. B, magnez, białko, błonnik pokarmowy

Wyglądem i smakiem przypomina nieco groch. Wyrabia się z niej specjalną mąkę, którą można dodawać do sosów. Suche nasiona ciecierzycy przyrządza się podobnie jak groch oraz wykorzystuje jako jarzynę – dodaje do zup i sałatek. Najbardziej popularna forma spożywania jej to hummus. Ciecierzyca, poza tym, że jest skarbnicą białka, w sporych ilościach posiada inne składniki, które zapobiegają zaparciom, sprzyjają odchudzaniu, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Ponadto jest uważana za afrodyzjak.

Fasola

SPRAWDŹ KOLOR

supermoce: wit. A, potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez

Przed ugotowaniem ziaren fasoli, trzeba je przez ok. 12 godzin moczyć w zimnej wodzie – pozwala to skrócić czas gotowania i pozbyć się wzdymających saponin. Ziarna fasoli białej są znacznie bardziej kaloryczne, a także zawierają dużo wit. A, potasu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu. Fasola w przeciwieństwie do grochu nie zawiera sodu.

Fasolka szparagowa

SPRAWDŹ KOLOR

supermoce: wit. PP, wit. C, kwas foliowy, beta-karoten, magnez, potas

Strąki fasoli są bogatym źródłem wit. PP, C, kwasu foliowego oraz beta-karotenu. Zawierają także spore ilości magnezu – składnika antystresowego oraz potasu, który reguluje gospodarkę wodną, ciśnienie krwi i wpływa na prawidłową pracę trzustki. Młode strąki fasoli usprawniają także procesy przemiany materii, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi i wzmacniają serce.

Soczewica

SPRAWDŹ KOLOR

supermoce: żelazo, kwas foliowy, błonnik oraz witaminy z grupy B

Spożywanie dużej ilości soczewicy wzmacnia układ krwionośny, ponieważ wysoka zawartość żelaza i kwasu foliowego sprzyja tworzeniu czerwonych krwinek i podnosi poziom hemoglobiny. Soczewica ze względu na wysoką ilość błonnika jest również zalecana dla osób, które borykają się z występującymi zaparciami.

Groszek zielony

SPRAWDŹ KOLOR

supermoce: żelazo, witaminy: A, C, K , cynk i potas

Wyróżniamy: groch cukrowy, który może być spożywany w całości (nasiona wraz ze strąkami) oraz groch łuskowy, którego częścią jadalną są jedynie jego nasiona, tzw. groszek zielony. Dzięki dużej zawartości żelaza regularne spożywanie groszku redukuje zmęczenie i znużenie.

Bób

SPRAWDŹ KOLOR

supermoce: błonnik, białko, witamina A, magnez, kwas foliowy

Wzmacnia kości i mięśnie, zalecany jest także przy dolegliwościach wątroby i nerek. Dodatkowo zawiera błonnik, który poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Bób można jeść ze skórką – w niej jest najwięcej wartości odżywczych. Najlepiej smakuje ugotowany w osolonej wodzie z odrobiną masła. Bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe, ma wiele wartości odżywczych. Przede wszystkim ma dużą zawartość białka, które może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Jest także bardzo bogatym źródłem kwasu foliowego, niezwykle potrzebnego w ciąży. 100 g surowego bobu pokrywa bowiem 106% dziennego zapotrzebowania na tę cenną witaminę.

Zobacz wszystkie